7denní výzva - krok 2

09.03.2021

VĚNUJTE SVÉMU BLÍZKÉMU ALESPOŇ 5 MINUT AKTIVNÍHO NASLOUCHÁNÍ.
Aktivně naslouchat znamená, že když ten druhý mluví např. o tom, co ho ten den potkalo nebo jej trápí, tak se na něj jako posluchač soustředíte, posloucháte, neskáčete do řeči, nehledáte v duchu rady a protiargumenty. Jste tam prostě pro něj, nasloucháte a můžete se doptávat na to, co vás zaujme nebo vám není jasné.

Vyzkoušejte to třeba, až přijde partner z práce nebo u odpolední kávy, večeře. Zeptejte se, jaký měl den a buďte tam pro něj. Pokud nejste zvyklí aktivně naslouchat, může vás překvapit, že to pro vás bude i těžké jen naslouchat a neargumentovat.

V čem je to užitečné? Pomáhá sbližovat váš vztah s tím druhým, více jej chápat a poznávat, je to intenzivně strávený čas spolu. Navíc, když se vám partner snaží svůj problém nebo situaci popsat nahlas, více si jej pro sebe zvědomí, přiměje jej to zformulovat si vše jasněji, utřídit a nalézat i možné nové pohledy.
Předejdete i možné hádce: kdybyste totiž jako posluchač v danou chvíli namísto naslouchání začali radit či argumentovat, tak se může ten druhý cítit nevyslyšený a snáze sklouznoute k hádce. Anebo k tomu, že partner raději příště nebude chtít sdílet své pocity, protože se v předchozí podobné situaci cítil nevyslyšený. Mezi vámi by se tak vytvářela mezera a navzájem byste se sobě oddalovali.

Potřebujete, aby i vám ten druhý v některých chvílích aktivně naslouchal? Řekněte si o to, řekněte mu/jí, že teď jen potřebujete, aby poslouchal/a a nedával/a vám rady či argumenty.