7denní výzva - krok 5

12.03.2021

ZASTAVTE SE BĚHEM DNEŠKA 3X A UVĚDOMTE SI, JAK SE CÍTÍTE.
Zastavte se během dnešního dne alespoň 3x, nadechněte se a uvědomte si, jak se zrovna v danou chvíli cítíte, zkuste si popsat své pocity pro sebe.
Pokud jsou to příjemné pocity, poděkujte za ně a vnitřně se v nich v tu chvíli naplno porochněte. Pokud jsou to pocity nepříjemné, dovolte si je prožít a přijmout tak, jak přichází. Zamyslete se zároveň, co byste potřebovali, aby vám bylo lépe. A co pro to můžete udělat, i třeba jen malý krůček.

Rozšířený úkol: udělejte si pro sebe odpoledne/navečer chvilku, sedněte si, uvolněte se a zapište si, jak jste se v různých situacích v průběhu dne cítili, proč a co jste v tu chvíli potřebovali.

Uvědomovat si své pocity je první krok k tomu, abychom s nimi byli schopni pracovat dále a dokázali je měnit. Jsou v našem těle kontrolkou toho, jak jsou naplňovány naše lidské potřeby. Příjemné pocity jsou indikátorem naplněných potřeb, nepříjemné pocity nám dávají najevo, že nám něco chybí a proto pociťujeme frustraci, obavy, smutek... Je důležité umět své pocity rozpoznávat a pracovat s nimi. Nenechat je přehnaně vyeskalovat, ani je potlačovat, obojí může vést ke konfliktům, dlouhodobě potlačované pocity se po čase projevují prostřednictvím nejrůznějších nemocí.