Nenechte se zahltit problémy

13.04.2023

"Řešila problém. Nechtělo se jí udělat krok k řešení, protože bylo nepříjemné. Pak se přidal další problém a ještě jeden. Začala se cítit zahlcená a čím déle se rozhodovala, tím více nevěděla, odkud začít."

Znáte takovou situaci? Nejspíš potkala každého. A když v ní setrváváte déle a déle, nedaří se vám udělat první krok, cítíte se bezradně a přestáváte si být jistí, co je správně a co špatně.

Pokud vás zrovna taková situace trápí, podívejte se na několik užitečných tipů:

Jaký je první krok z tohoto začarovaného kruhu?

  • Nesnažte se řešit a vyřešit všechny problémy najednou. Začněte tím, co je nejakutnější, tíží vás nejvíce. Když víte přesně, co udělat, ale řešení je nepříjemné, odhodlejte se k němu, posílí to vaše sebevědomí k řešení dalších kroků.

Nemůžete se rozhodnout, které řešení je správné?

  • Pokud se týká někoho druhého, odhodlejte se a jako první krok si o problému promluvte s tím dotyčným. Díky společné rozmluvě se vám možná otevřou nové možnosti.
  • Není-li to možné a jedná se o závažné rozhodnutí, je užitečné zkonzultovat situaci s někým dalším.
  • Jedná-li se o menší problém, tak se prostě pro některé řešení rozhodněte – někdy je lepší méně dobré řešení než žádné. Když vám bude vyhovovat, budete spokojeni. Jestli ne, vezmete si z něj poučení pro příště.
  • Co vám může pomoci ještě? Sepište si varianty řešení a co by pro vás znamenaly, jaké změny by vám přinesly. Pokud jsou ve hře i finance, přehled "na papíře" je vždy užitečný, rozhodování vám půjde snáze, když vše uvidíte uspořádané černé na bílém.

Zvládli jste první krok? Úleva, gratuluji. Teď má váš mozek kapacitu řešit problém, který ležel na druhém místě. Možná jej teď díky vyřešení toho prvního uvidíte dost jinak, protože některé aspekty jste předtím díky zahlcenosti urgentnějším problémem č. 1 neviděli.