Otevřené otázky? Zamilujte si je a předejdete řadě sporů.

21.03.2024

Kolikrát se vám stalo, že jste se domnívali, že se stalo něco tak a tak. A že on to udělal proto, že... A později jste zjistili, že vše bylo jinak... Domněnky, dohady, jak často s nimi všichni pracujeme. Namísto abychom se ptali a zjišťovali příčiny. "No jo, ale když jsem se minule ptala, tak on se akorát naštval. A nechtěl mi pak už nic říct..."

Dnes se podíváme na to, proč je důležité se ptát a zjišťovat. A jak. Zaměříme se na otevřené otázky. Jsou skvělým pomocníkem v každodenním životě, neboť dobře se ptát znamená dozvědět se to podstatné o situaci a rozpustit domněnky. Otevřenými otázkami vyjadřujeme zájem o druhého, dávají nám prostor dozvědět se víc, motivují druhého rozpovídat se o dané věci.

Pojďme se podívat na to, jak se ptát.
Ideálně otevřenými otázkami. To jsou ty, na které zpravidla odpovídáme delší větou, obsáhleji. Začínají slovy "Jak", "Co", "Jaké" apod.
Nemusíte zjišťovat vždy jen formou otázky, můžete použít i výzvu: "Pojď mi o tom říct víc." "Popiš mi, jak se to stalo."
Opakem jsou otázky uzavřené, na které odpovíme "Ano", "Ne". Těm se ideálně vyhněte, budí pocit, že jsme u výslechu a máme tendenci se spíše uzavírat a sdílet naopak úplné minimum.

PŘÍKLAD: "Tos udělal ty?" versus "Pojď mi říct, co se stalo." Cítíte ten rozdíl, když si představíte, že jste v roli tázaného?

Na tónu řeči záleží také. Sebelepší otevřená otázka, ze které je cítit neupřímnost či nezájem, kýženou odpověď nepřinese. Komunikujeme nejen slovy, ale i tónem, tím jaké z nás vyzařují emoce, naším tělem, výrazem...

Co je základem otevřených otázek? Buďte zvídaví. Projevte zájem o to, co se děje, chtějte se dozvědět víc. Snažte se tedy objasňovat, než uděláte závěry. Když se před vámi objeví nějaká situace, hádka, zkuste odsunout domněnky a namísto toho se ptejte.

"Je to fakt těžké, používat otevřené otázky. Vždycky mě napadají jenom ty uzavřené. Ale když jsem to teď na tom cvičení zkoušela a viděla ten rozdíl, jak se dozvím málo, když se ptám otázkami, na které dostanu odpověď hlavně ano nebo ne, tak to budu chtít měnit." (reakce na zkoušení otevřených otázek na komunikačním kurzu)