6 tipů, jak předcházet konfliktům

30.11.2020

Prosinec je měsíc s nejmenším množstvím slunečního svitu. To přináší zvýšenou zátěž na naši psychiku. A v kombinaci s dalšími stresory, jako například blížící se Vánoce, je to ideální prostředí pro nárůst hádek a konfliktů. Říká se, že prevence je nelepší léčba a platí to i pro konfliktní situace. Přečtěte si několik tipů, jak konfliktům předcházet:

  • Mluvte o věcech, které vás štvou. Zlobí vás něco na vašem partnerovi, dětech či kamarádovi? Řekněte jim to co nejdříve, než se ve vás emoce nahromadí do takové míry, že byste vybouchli vztekem. Posaďte se spolu v klidu a proberte, co by se s vaší situací dalo udělat.
  • Naslouchejte. Když řešíte s někým důležitou věc, naslouchejte dobře, co ten druhý říká. A snažte se pochopit, co potřebuje, namísto abyste hledali argumenty. Ve chvíli, kdy se druhý cítí vyslyšený a pochopený, má mnohem větší kapacitu slyšet a přijmout i vaše potřeby. Domluvíte se pak snáze.
  • Pojmenujte své pocity. Když ve vás při rozhovoru s partnerem či dítětem začnou vařit emoce a nejste schopni v klidu pokračovat dál, je v pořádku říct: "Teď jsem opravdu nazlobená/ý, potřebuji se na to nadechnout / projít..." Kdybyste v debatě pokračovali, nejspíše by eskalovala. A ten druhý dostane od vás díky tomu jasný signál, že je pro vás dané téma důležité.
  • Najděte si denně alespoň 15 minut čas na sebe. Věnujte sami sobě denně čtvrt hodiny a běžte se projít, zacvičte si nebo třeba meditujte... 15 minut se podaří jistě najít každému z nás. A když si z toho uděláte svůj osobní rituál, přispěje to k vaší osobní pohodě a nerozhodí vás kdejaká maličkost.
  • Buďte všímaví vůči svým emocím. Je normální mít emoce, jsou indikátory našich potřeb. Zastavte se několikrát denně na chvíli a soustřeďte se na sebe a jak se cítíte. Dokážete pak lépe předvídat, co potřebujete, být v souladu sami se sebou.
  • Dělejte si drobné radosti. Najděte si každý den alespoň jednu drobnost, ze které se budete radovat. Vychutnat si kávu, zavolat dobré kamarádce... Díky dobré náladě dokážete řešit nepříjemné věci s nadhledem.