Z mediační praxe

09.11.2020

Zajímá Vás, jak může vypadat průběh rodinné mediace a v čem dokáže pomoci? Přečtěte si, jak se podařilo dohodnout se rodičům smírnou cestou v péči o syna:

Lenka a Michal jsou rozvedeni 3 roky a mají 7letého syna Petra, který žije s Lenkou. Michal si syna brává každý druhý víkend, nyní by ho však chtěl do střídavé péče, aby spolu mohli trávit více času. Lenka s tím jednoznačně nesouhlasí a začali se kvůli tomu při předávání syna velmi hádat a jejich konflikt se vyostřuje. Oba by se chtěli domluvit raději bez soudů, proto se obrátili na mediátorku.

Při mediaci dostali oba rodiče prostor povědět, jak celou situaci vnímají, jaké jsou jejich obavy a navzájem se vyslechnout. Lenka se obává, že by o syna nebylo dobře postaráno, protože Michal tráví hodně času v práci. Nově by se musel o syna starat a učit se s ním, protože Petr je dyslektik a příprava do školy mu zabere dost času. A také se jí už několikrát stalo, že po víkendu u Michala Petr onemocněl. Takže mu nedůvěřuje v tom, že by se o syna dokázal postarat celý týden v kuse.

Michal upozornil, že to bylo dříve a nyní se o Petra stará, jeho přítelkyně má syna také ráda a pečovali by o něj společně. A Michal má obavy, že Petr je teď ve věku, kdy potřebuje chlapský vzor, a proto by spolu měli trávit více času. Když pak ovšem Lenka popsala podrobně, co každodenní péče o syna obnáší, uvědomil si Michal, jak by to pro něj bylo náročné skloubit s jeho pracovním vytížením. A s přítelkyní by navíc neměli už tolik času na jejich milované koncerty. Současně když Lenka slyšela řadu podrobností, co se změnilo v Michalově domácnosti, její nedůvěra vůči němu klesla.

Za podpory mediátorky pak oba rodiče navrhovali možnosti, jak změnit časové rozdělení péče o syna. A nakonec se dohodli, že víkendy u Michala prodlouží již od čtvrtka a v navazujícím týdnu u něj Petr přespí vždy ze čtvrtka na pátek, protože nemá ten den žádné kroužky. Oba odcházeli se spokojeným pocitem, neboť se jim podařilo nalézt oboustranně vyhovující řešení.


Chcete si objednat mediaci či zkonzultovat Vaši situaci?